Песен за булчино хоро?
Иди на страница 1, 2  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Horo.bg Форуми Форуми // Песенен фолклор
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tara

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 1:49 pm    Заглавие: Песен за булчино хоро? Отговорете с цитат
Здравейте,
питанката ми е дали някой знае дали има традиционна песен или музика, на която се играе булчиното хоро. И ако можете да препоръчате хубави песни за право хоро.Предварително благодаря. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasko

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 9:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
Не съм сигурен, но според долния цитат булчино хоро е "Бяла роза". Така ли е ???

" От миналата неделя с Ели ходим да се учим да играем народни танци. Записахме се в група за начинаещи I-во ниво т.е. от най-начинаещите. Първия път ми беше доста сложно, признавам си. Не съм много схватлива, но инструкторката каза, че има надежда за мен щом имам желание ще се науча. Вече мога да играя право хоро и “Бяла роза” т.е. казвало се булчино хоро, нали ще съм булка някой ден
Хубавото в случая, че ми действа много разтоварващо и тонизиращо, ако имаше часове всеки ден бих ходила. Днес след като се прибрах пак играх в къщи. "

Източник: http://venetzia.bloghub.org/2007/01/
Върнете се в началото
tara

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 8:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат
Благодаря ти , Васко.
Мисля обаче, че булчиното хоро е право.Инструкторката според мен се е объркала.
Върнете се в началото
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 8:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат
vasko написа:
Не съм сигурен, но според долния цитат булчино хоро е "Бяла роза". Така ли е ???

" От миналата неделя с Ели ходим да се учим да играем народни танци. Записахме се в група за начинаещи I-во ниво т.е. от най-начинаещите. Първия път ми беше доста сложно, признавам си. Не съм много схватлива, но инструкторката каза, че има надежда за мен щом имам желание ще се науча. Вече мога да играя право хоро и “Бяла роза” т.е. казвало се булчино хоро, нали ще съм булка някой ден
Хубавото в случая, че ми действа много разтоварващо и тонизиращо, ако имаше часове всеки ден бих ходила. Днес след като се прибрах пак играх в къщи. "

Източник: http://venetzia.bloghub.org/2007/01/

То това хубаво, ама след като чух от 'хореограф', че хорото на "Бяла роза" и "Копаница" са различни неща (при положение, че се играеше едно и също хоро във втори вариант)... НещУ почнах да не вярвам на разни приказки.

Няма да е лошо да питаме Rolling Eyes
Върнете се в началото
vasko

МнениеПуснато на: Сря Сеп 19, 2007 9:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат
Хорото което се играе на песента "бяла роза" е "копаница".
Песента "бяла роза" е направена да пасва на това хоро.
Върнете се в началото
dani

МнениеПуснато на: Чет Сеп 20, 2007 11:50 pm    Заглавие: Pesenta bjala roza NE E kopaniza!!! Отговорете с цитат
Znachi hora, taja pesen bjala roza parvo ne e narodna, tova otdelno, no vtoro tja e napravena v ritam 9/8, taka narechenata devjatka s 4. udalghen djal.
A horoto kopanitsa ili gankino, kakto e izvestno v severna Balgarija e v 11/8 s treti udalghen djal. Toest stava vapros za dve savsem razlichni hora.
Ne moghesh da igraesh kopanitsa na 9/8, prosto njama da si v ritam.
Tova horo, koeto se igrae na Bjala roza se kazva v Makedonsko devetorka, a w Balgarija samokovsko.
Tova horo se igrae na pesni kato Na sarce mi leghi mila mamo, Zvetinite ochi, Kupila mi mama i t.n... ima mnogo takiva.. i vsichki sa dosta po- hubavi i nai veche istinski narodni ot Bjala roza.
A ce Bjala roza njama nisto obsto s bulchinskoto horo njama smisal da se komentira. Ima razlichni hora, v razlichnite kraista, koito se igrajat ot bulkite na svatbata. Edno takova e nevestinskoto horo v Makedonija, to e mnogo bavno i teghko horo, za da se proveri maistorstvoto i izdraghlivostta na nevjastata.
Върнете се в началото
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Пет Сеп 21, 2007 8:19 am    Заглавие: Re: Pesenta bjala roza NE E kopaniza!!! Отговорете с цитат
dani написа:
Znachi hora, taja pesen bjala roza parvo ne e narodna, tova otdelno, no vtoro tja e napravena v ritam 9/8, taka narechenata devjatka s 4. udalghen djal.
A horoto kopanitsa ili gankino, kakto e izvestno v severna Balgarija e v 11/8 s treti udalghen djal. Toest stava vapros za dve savsem razlichni hora.
Ne moghesh da igraesh kopanitsa na 9/8, prosto njama da si v ritam.
Tova horo, koeto se igrae na Bjala roza se kazva v Makedonsko devetorka, a w Balgarija samokovsko.
Tova horo se igrae na pesni kato Na sarce mi leghi mila mamo, Zvetinite ochi, Kupila mi mama i t.n... ima mnogo takiva.. i vsichki sa dosta po- hubavi i nai veche istinski narodni ot Bjala roza.
A ce Bjala roza njama nisto obsto s bulchinskoto horo njama smisal da se komentira. Ima razlichni hora, v razlichnite kraista, koito se igrajat ot bulkite na svatbata. Edno takova e nevestinskoto horo v Makedonija, to e mnogo bavno i teghko horo, za da se proveri maistorstvoto i izdraghlivostta na nevjastata.

За булчиното хоро няма да коментирам, защото не съм наясно. Но не бих се учудила ако в различните краища му казват по различен начин (т.е. примерно на едно място да е копаница, на друго - право хоро).

Последната промяна е направена от MyPa_TpuO на Вто Окт 02, 2007 8:55 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
dani

МнениеПуснато на: Пет Сеп 21, 2007 12:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
Моля те, говори с твоите преподаватели, хореографите, те трябва да разбират от тези неща, и ще ти обяснят, че първо Бяла роза е в размер 9/8, с последен удължен дял. А пак повтарям копаницата е 11/8, Вярно е понякога трудно се улавя разликата, особенно ако не си свикнал защото на 9/8 четвъртият дял, който е удължен, ти се струва като пети може би, а копаницата има пет дяла, но въпреки това са две различни неща.
Както и на джангурицата, която е в 9/8, не може да се играе копаница. Вярно е, че на песента Цветините очи много хора играят джангурица, това ритъма го позволява, според мен лично стилистично не е правилно ( но знам, че мненията за това и при хореографите също се разминават), според мен джангурицата има една специфична мелодия в 9/8 и би следвало да се играе само на нея, а не на всички мелодий, които са в 9/8.
Защото ти си много прав, като каза, че има различни хора, които са в един и същ ритъм. И за това няма никакъв спор, не само защото удълженият дял може да е на различна позиция, даже и да е на едно и също място, се различават най малкото по стила си.
Ето 9/8, както каза, с последен удължен дял, може да е това самоковското хоро, може да е джангурица, може да е сворнатото хоро в Родопите, дайчовото в Северна България, варненският танц или кючек, около Варна, може да е хоро изхвърли кундак от Добруджа.
Така че неравноделните ни ритми са толкова разнообразни и наистина трябва време, за да може човек да почне да ги чува от раз. Много от хората ни се играят и със синкопи, което ги прави още по- трудни в ритмично отношение.

Ти много хубаво беше написал тази табела с различните ритми и обясненията за тях, ако може по някакъв начин да се прибави и малък музикален пример, би било сигурно доста полезно за всички.
Върнете се в началото
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Съб Сеп 22, 2007 11:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат
Първо - в ж.р. съм Wink
А "Цветините очи" е джангурица - 9/8.

Макар че (както вече казах), копаница може да се играе на джангурица - и обратно. Логиката е, че при 11/16 - последните два дяла почти се сливат и може да се изиграе като 4-ти удължен дял, т.е. 9/8.

Последната промяна е направена от MyPa_TpuO на Вто Окт 02, 2007 8:55 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
dani

МнениеПуснато на: Съб Сеп 22, 2007 12:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
Привет!!
Извинявам се за рода, грешката е моя...
Но за другото няма как да се съглася.
Права си, че и да спорим и да не спорим така задочно няма как да ти го докажа, важното е да тропаме. Но според мен е и важно да ги играем танците, така както трябва.
Не мога да си представя, че вашите преподаватели са на това мнение. Така че, ако има възможност бих поискала и тяхното мнение. В писмен вид...
Но както и да е за мен въпросът изобщо не стои, зашщото от доста време играя народни танци и доста хора са ми обяснявали тези неща.
Просто не броиш както трябва времената на песента Бяла роза. Значи имаш раз два три чееееетери или "с бяла", първи, роза втори, във ко, трети, са таааа, четвърти..
Това е .
Върнете се в началото
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Пон Сеп 24, 2007 3:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
За "Бяла роза" ще проверя отново - имам доста приятели музиканти. Rolling Eyes
Но съм убедена, че свирят "Цветините очи" на 9/8 размер ритъм. Както и сме го играли - като джангурица. Smile

ПП. шЪ пиша пак като проуча нещата отново Very Happy Very Happy
Върнете се в началото
dani

МнениеПуснато на: Пон Сеп 24, 2007 4:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
много ти благодаря за проверката..
и нали форумът е за това, да се учим едни от други.
А за Цветините очи спор няма, че е 9/8, така си е. И наистина може да се играе джангурица на нея. Но аз лично не го предпочитам.
Поздрави и ще чакам отговор с нетърпение.
Върнете се в началото
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Сря Сеп 26, 2007 7:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
Тъй, тъй - я, да си призная публично в какво съм сбъркала - и да поискам да ме съдят в углавно престъпление Rolling Eyes

"Бяла роза" наистина е направена, за да се връзва на копаница, просто, защото масово копаницата се играе на 9/8.

И действително "Бяла Роза" е джангурица в размер 9/8.

Признах си. Мисълта ми е, че и ти беше права, и аз за някои неща Wink

Може да правите бесилото Rolling Eyes Rolling Eyes
Върнете се в началото
tara

МнениеПуснато на: Чет Сеп 27, 2007 8:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат
Хора, аз вече тотално се обърках. Shocked
Аз от размери не разбирам, но не е ли логично все пак на песен от Пиринския край като "Цветините очи" да се играе хоро от пиринския край като Джангурица, а не копаница (ганкино хоро),което е от северняшката област.
И в крайна сметка на тези хубави македонски песни "цветините очи", "не си продавай кольо чифлика", "къде сте вие луди, млади години" какво хоро се играе. Като гледам и самите "македонци" не знаят... Confused
Върнете се в началото
dani

МнениеПуснато на: Чет Сеп 27, 2007 11:06 am    Заглавие: Отговорете с цитат
Привет отново!
Не е въпроса за признаване на грешки или нещо такова, извинявам се, ако съм те засгнала.
Значи за Бяла роза се разбрахме, но за другото все още не мога да се съглася. Какво означава, че копаницата масово се играела на 9/8. Това е просто доста безумно. Защото и както самата ти каза, копаницата по определение или дефиниция е в 11/16. Така че, като имаме друг размер примерно 9/8 не можем да играем на него копаница. Някой може и да играят там нещо си на него и да си мислят, че е копаница, ама това просто не е вярно.
Върнете се в началото
Създайте нова тема   Напишете отговор    Horo.bg Форуми Форуми // Песенен фолклор Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети