Песен за булчино хоро?
Иди на страница Предишна  1, 2

Създайте нова тема   Напишете отговор    Horo.bg Форуми Форуми // Песенен фолклор
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dani

МнениеПуснато на: Чет Сеп 27, 2007 11:20 am    Заглавие: Отговорете с цитат
здравей Тара,
много си права, разбира се, че на пирински песни би трябвало и се играят пирински хора. Тук копаницата или ганкиното нямат изобщо какво да търсят. А само едно уточнение, копаницата и ганкиното са еднакви хора, но са от различни области. Копаница му казват в Тракийско и особенно в Пазарджишко. А ганкино му казват в Северна България.
А какво се играе на македонските песни. Ами например: на по бавните песни в 7/8 с първи удължен дял, като Море сокол пие, Ако умра ил загина и т. н. може да се играе обикновенното право или лесното македонско хоро.
На тях може да се играе и ширто, както и на малко по- бързите в този размер.
На тези, които са в 9/8 като На сърце ми лежи, Не си го продавай Кольо чифлика и т.н. може да се играе самоковското хоро ( в Македония му казват деветорка) или джангурица вече зависи.
А на примерно Митро ле Митро, или Залюбих мамо три моми се и др. се играе гинка.
Но както пишеше някъде в сайта единствено в Пиринската област всяка песен си има хоро специфично за нея. Така че смятай колко мнооооого пирински хора има.
Надявам се, че не съм ти объркала още повече представите..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Чет Сеп 27, 2007 11:33 am    Заглавие: Отговорете с цитат
Това сериозно го казвам за 9/8 и копаницата. Просто масово джангурицата НЕ СЕ ЗНАЕ. Може би я знаят из македонския край и по-южно - към Сандански, но дори и тук на 9/8 се играе копаница. Не вярвам на хората 1/ особено да им пука дали е правилно и 2/ че изобщо са чували, че на тази музика се играе нещо различно.
А ако пренебрегнеш теоретичната част, ще видиш, че действително на 9/8 се връзва и копаницата. Копаницата се игра със стъпки - едно, две, три, чеееетииириии/3 пъти. Така броиш и джангурицата.
Уф, съвсем объркано стана обяснението, но просто копаница се връзва на 9/8 заради четвъртия удължен дял. И просто е по-масово хоро....
Върнете се в началото
marrrgo

МнениеПуснато на: Съб Сеп 29, 2007 2:24 pm    Заглавие: Re: Pesenta bjala roza NE E kopaniza!!! Отговорете с цитат
За булчиното хоро няма да коментирам, защото не съм наясно. Но не бих се учудила ако в различните краища му казват по различен начин (т.е. примерно на едно място да е копаница, на друго - право хоро), както е примерно положението с Дунавското хоро - из шопския край му казваме Дунавско, а на север си му казват "Право". Smile[/quote]

Shocked Shocked Shocked Shocked Ей тук пък аз няма да се съглася!!!!
Правото си е право, дунавското си е дунавско (че дори свищовско по-научному). Още повече, че дунавското си е 100% северняшко хоро. Аз съм си севернячка - вярвай ми, няма такова нещо!
Върнете се в началото
athleticus

МнениеПуснато на: Чет Фев 07, 2008 1:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
Здравейте и от мен.От скоро влизам в този сайт и попаднах на тази тема...Стана ми забавно Smile Може много да се спори по въпроса.Но като цяло хорото, което се играе на песента Бяла роза, както спомена на няколко пъти Дани е Девятка или Самоковско хоро! Това, че някои си играят и други интерпретации на това хоро, няма лошо, стига да се забавляват.Аз също играя Джангурица на нея чат пат...НО в никакъв случай не се играе Копаница.Ако някой смята, че играе Копаница е в дълбока заблуда.Това, че стъпките се връзват изобщо не го прави Копаница.А и я накарай тези хора дето връзват тия стъпки на Копаницата на песента Бяла роза да изиграят едно истинско хоро Копаница в нейния размер 11/8 Ще ми се да съм там да се позабавлявам.
С това не искам да засегна никой,просто изказвам мнение.И в крайна сметка танцувайте кой каквото иска Wink Аз лично съм играл право хоро на песента Jingle Bells така, че... Smile Забавлявайте се.
Успех на всички.

Ники
Върнете се в началото
athleticus

МнениеПуснато на: Чет Фев 07, 2008 10:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
Само да вметна, че на песничката Залюбих мамо три моми аз лично играя Четворно хоро, а не Гинка. И двете са в тактов размер 7/8 с първи удължен дял, но Четворното по-ми се връзва...не знам!
Върнете се в началото
byba_love

МнениеПуснато на: Пон Апр 14, 2008 6:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
nqkoi moje li da mi kaje kak se igrae 6opskoto horo stapka po stapka:) Sad Sad Sad
Върнете се в началото
MyPa_TpuO

МнениеПуснато на: Вто Апр 15, 2008 10:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат
athleticus, абсолютно си прав Smile

А знаеш ли какво хубаво сворнато хорце става на AC/DC Smile
Върнете се в началото
Създайте нова тема   Напишете отговор    Horo.bg Форуми Форуми // Песенен фолклор Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети